Музика, песни и стихови во „Пливање во прашина“

/, Звук, Блесок бр. 71-73/Музика, песни и стихови во „Пливање во прашина“

Музика, песни и стихови во „Пливање во прашина“

#1 Azra – Teško vrijeme
Led Zeppelin – Since I’ve Been Loving You
Некоја турбофолк музика во крчма
J.J. Cale – 5 (албум)
Pink Floyd, The Doors во станот на Џоле во Вировитица
EKV, Disciplina Kičme… во дискотека во Вировитица

The Commitments – Dark End of the Street*
Howlin’ Wolf – I’m the Wolf
Нешто од Led Zeppelin во еден бар во Каштел Стари

Федерико Гарсија Лорка – Неверна жена
J.J. Cale – Grashopper (албум)
The Rolling Stones – Sad Sad Sad
Haustor – Djevojke u ljetnim haljinama volim
Joe Cocker – You Are So Beautiful
J.J. Cale – Money Talks
Howlin’ Wolf – You’ll Be Mine
Разни блузови на различни места
Buddy Guy – On a Saturday Night
Кочо Рацин – Ленка (парафраза)
Игор Исаковски – Бродови (демо)
J.J. Cale во „Дубравка“ во Масленице
The Doors на истото место
Некои носталгични југо шлагери во младински дом на Молат

Leb i Sol – Putujemo
Игор Исаковски – Наранете го огнот!
Игор Исаковски – Барате инспирација?
Некои северноафрикански и блискоисточни музики во кола

Gabriel Yared – Betty Blue (Soundtrack)
Некоја помодна поп музика во летна дискотека Арена, СК
Disciplina, Partibrejkers, EKV во Дом Пионира, БГ

John Lee Hooker – Let’s Go out Tonight (албум)
Agnes Buen Garnås & Jan Garbarek – Rosensfole
Некои дебили од предградието на Темишвар…

David Bowie – Sound & Vision Tour
Buddy Guy – Black Night (свири додека го завршувам списоков)

–––
* – отсвирена при пишување

2018-08-21T17:21:03+00:00 јуни 30th, 2010|Categories: Осврти, Звук, Блесок бр. 71-73|